Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kdo si chtějí postavit dřevostavbu či zděný dům, jistě se Vaším cílem stanou bytové jednotky. Těch se v České republice nachází více než dost. Otázkou však zůstává, jestli dáte přednost nákupu nového bytu nebo u Vás zvítězí spíše pronájem bytu. Jestliže v tomto směru tápete, přinášíme Vám klady obou řešení, abyste na tuto zásadní otázku dokázali najít odpověď.
- Představíme Vám výhody nákupu bytu.
- Prozradíme i nevýhody tohoto řešení.
- Dozvíte se, proč vsadit na pronájem bytu.
- A jaká úskalí pronájem zahrnuje.
- Ve výsledku zjistíte, co vlastně chcete.
Nákup bytové jednotky
Pojďme začít nákupem nemovitosti. Klady tohoto řešení jsou celkem zřejmé. Stáváte se vlastníkem nemovitosti, jejíž hodnota s největší pravděpodobností neustále poroste. Máte záruku, že Vás z takového bytu nikdo nevyhodí, protože bude Váš. Když budete nemovitost financovat s pomocí hypotéky, pak si můžete odečíst úroky z daňového základu.
Oproti výše uvedeným kladům musíte počítat s tím, že s vlastním bytem vznikají i jisté povinnost. Třeba ty týkající se oprav. Zde můžete narazit na celkem nerozhodné společenství vlastníků. Počítat musíte s pojištěním a placením daní. Když se budete chtít narychlo odstěhovat na jiné místo, nemusí to za všech okolností vyjít. Situace na trhu v rámci prodeje bytů se totiž dost mění.
Různé typy bytových jednotek
Ať už se rozhodne pro pronájem bytu nebo jeho nákup, můžete si být jisti, že výběr je z bohatého typu nemovitostí. V Česku jsou nabízeny nejenom malé garsoniéry, ale především byty s dispozicemi 1+kk až 5+1 a větší. To platí také o provedení bytů, které nemusí mít podobu uzavřeného prostoru v jednom podlaží.
Na trhu jsou k dostání suterénní byty, mezonetové byty propojující více podlaží najednou a originální loftové byty.
David J., Praha, realitní makléř.
Pronájem bytu a jeho výhody
Na opačné straně barikády je pronájem bytu. Ten se vyznačuje jistou flexibilitou a možností odstěhovat se na jakékoliv jiné místo v relativně krátkém čase. Nemusíte se zabývat údržbou bytové jednotky a povinnostmi týkajícími se majitele. Do jisté míry se stáváte svobodným člověkem, který se může bez problémy přestěhovat za prací na druhý konec republiky.

Pronájem bytu má i jisté nevýhody
Stejně jako nákup nemovitosti, tak i pronájem bytu má svá úskalí. Nájemné vlastně žádným způsobem nenavyšuje a neobohacuje Váš vlastní majetek. Zvyknout si musíte také na to, že v případě ukončení smlouvy může dojít k navýšení nájemného nebo můžete být z bytu vykázáni. Přesto je tato forma bydlení velice oblíbená. Zde je tabulka s orientačními náklady za nájemné ve velkých městech. Jde o cenu bytu s velikostí kolem 55 m2.
Město | Měsíční nájemné |
Praha | 16 455 Kč |
Hradec Králové | 12 900 Kč |
Plzeň | 11 393 Kč |
Brno | 14 285 Kč |
Jihlava | 11 475 Kč |
Pronájem bytu je z logiky nejdražší právě v hlavním městě. Hned za ním je Brno, ale také Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Liberec nebo Jihlava. Čím menší je město, tím klesá nabídka služeb, občanské vybavenosti, dopravní dostupnosti a tím se snižuje i cena za pronájem bytu.
Na co se zaměřit, když hledáte pronájem bytu?
Když se rozhodnete pro pronájem bytu, pak k tomu máte asi své důvody a tato varianta bydlení je Vám v něčem blízká. Při hledání takového bytu je vhodné důkladně přihlížet ke konkrétní lokalitě, která by Vás měla naplňovat z pohledu prostředí a dostupnosti služeb. V rámci pronájmu Vás mohou zajímat i další věci.
Záleží na dohodě s pronajímatelem, ale obvykle je to bezhotovostně na účet.
Kromě výše nájemného se ptejte také na náklady spojené s energiemi.
Jde o bytovou jednotku vybudovanou v industriálním typu nemovitosti.
Z pohledu pronajímatele je to záruka toho, že až budete opouštět byt, bude ve stavu, v jakém jste ho přebírali. V opačném případě jsou opravy hrazeny z této jinak vratné kauce.
Ptejte se například na to, zda je byt kompletně nebo jen částečně zařízený.