Zahradní architektura je spojena s kreativitou

Zahrady jsou nedílnou součástí mnohých nemovitostí, ať už jde o ty rodinné, komerční nebo historické. Právě v jejich případě je využívána zahradní architektura. Ve své podstatě jde o činnosti související s navrhováním, plánováním, rozvržením a uspořádáním zahradních prostor tak, aby vypadaly krásně a udržovaně. I díky tomu si lze vytvořit zahradu v libovolném stylu.

  • Anglická zahrada
  • Francouzská zahrada
  • Formální zahrada
  • Orientální zahrada
  • Venkovská zahrada

Zahradní architektura – anglická zahrada

Pokud Vás osloví anglická zahradní architektura, je to vlastně světová architektura. Nalézt ji můžete na spoustě míst kolem sebe. Typickými prvky jsou krásné travnaté plochy v kombinaci s vodními plochami, malými lesíky a sem tam vyčnívajícími stromy. Mnozí zahradní architekti je označují za solitérní stromy.

Zahradní architektura je nedílnou součástí Krajinářské architektury a v mnoha zemích je dokonce vyžadována v rámci úpravy jakéhokoliv krajinného rázu.

Dominika M., Poděbrady, zahradní architektka.

Zahradní architektura v praxi

Pojďme si povídání o jednotlivých zahradních architektonických prvcích trochu zpříjemnit tím, že si představíme ty nejkrásnější zahrady světa. Jde o plochy, jejichž architektura se různí. Takové zahrady se nachází doslova po celém světě a navštívit je může opravdu kdokoliv.

ZahradaMístoZajímavost
VersaillesFrancieVelikost 100 hektarů
Royal Botanic GardenAnglieBonsaje staré více jak 150 let
Villa d´EsteItálieNa seznamu UNESCO
Powerscourt GardensSkotskoRozloha 47 hektarů
Dumbarton OaksSpojené státy americkéVodní nádrže a římský styl
Nejznámější a nejkrásnější zahrady na světě.

Nejkrásnější zahrady světa asi jenom stěží napodobíte, ale pokud bude zvolena ta správná zahradní architektura, můžete něco podobného v menším měřítku vybudovat i na vlastní zahradě. V tomto směru Vám mohou být nápomocni zahradní architekti, kteří se zabývají právě navrhováním zahrad.

Jak vypadá francouzská zahrada?

Jestliže Vás oslovila zahradní architektura ve stylu Francie, potom jistě travnaté plochy spojíte s vodními díly typu malý vodní kanál, fontána, bazének a podobně. To vše doplníte výhledy na nepřehlédnutelné rostlinné prvky předkládající určitý smysl. Tak nějak může vypadat francouzská zahrada.

Zahradní architektura může nabývat nejrůznějších podob.

Ostatní zahradní architektura

Není to pochopitelně jenom anglický park a francouzské zahrady, co se stane blízké Vašemu srdci. Možností je při plánování zahrady více než dost, o čemž se můžete přesvědčit v níže uvedených otázkách a odpovědích. Právě ty jsou zaměřeny na novodobou zahradní architekturu.

Jak vypadá orientální zahrada?

Velice často dochází k tvarování nejrůznějších dřevin. Hodně používané jsou keře, ale také asymetrické zahradní prvky. Nepravidelnost se zde pojí s použitím kamene, zahradních jezírek a podobně.

Jak vytvořit venkovskou zahradu?

Vsaďte na jednoduchost viditelnou všude kolem sebe. Zasaďte ovocné stromy a dejte přednost keřům a rostlinám, jakými jsou růže, letničky, pivoňky a mnohé další.

Co si představit pod pojmem formální zahrada?

Zahradní architektura je v tomto případě symetrická, ať už půjde o nejrůznější záhony a ostatní zahradní prvky. Hodně dominantní jsou živé ploty. Do jisté míry lze objevit podobu s anglickou zahradou.

Jak vzniká přírodní zahrada?

Ta je tvořena tzv. „na přírodno“. Bez většího zásahu do krajiny s využitím původních rostlin a jen se základní výsadbou.

Jak vypadají kamenné zahrady?

V jejich případě převládají ostrůvky tvořené kamenem, do něhož jsou zakomponovány rostliny a keře vlastní pro takové prostředí. Fantazii se zde meze nekladou.

Lesní zahradní architektura

Pokud je součástí Vaší zahrady také lesní plocha, i zde najde uplatnění zahradní architektura. V podání lesní zahrady však s minimálním zásahem do přírody. Jen decentně upravíte některé plochy, přidáte opatrně ty vodní, a to vše tak, abyste nenarušili charakter a život lesa. Často jsou v lesních zahradách budovány i nejrůznější dřevěné chodníčky a pěšiny určené k procházení.