Česká architektura, jak ji možná neznáte

V Česku stejně jako kdekoliv na světě docházelo postupem času k vývoji architektonických stylů. To vedlo ke vzniku nejrůznějších typů staveb, které se z menší nebo větší části zachovaly a slouží dodnes. A právě česká architektura se stane tématem tohoto článku, v němž Vám představíme zajímavé stavby nabývající odlišných směrů.

  • Románský styl
  • Gotika
  • Renesance
  • Baroko
  • Novodobé styly

Románská česká architektura

Románský sloh v Česku byl spojen především s rotundami, které se zachovaly dodnes. A je pravdou, že mnohé pochází dokonce z 12. století. Typickým příkladem je rotunda sv. Kříže situovaná na Starém Městě. Mezi zachovalé však patří i rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě, Strahovský klášter nebo Bazilika sv. Jiří.

Románský styl byl v mnohých směrech i hodně odvážný, což mimochodem dokazuje kostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích.

Adam V., Praha, historik.

Gotika a renesance

Ve 13. století se v zemích českých začala objevovat gotika, která je zpozorovatelná v mnoha případech dodnes. Ať už jde o tu ranou nebo vrcholnou. K významným stavbám tohoto typu na území České republiky patří například katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. I v Kutné Hoře se nachází jedno z unikátních architektonických děl. Je to kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele.

Pokud jde o renesanci, česká architektura jistě také nezahálela. Mezi populární sakrální stavby se řadí kostel sv. Rocha na Hradčanech nebo můžete zavítat do České Kamenice, kde spatříte kostel sv. Jakuba Většího. Typickým příkladem je i spousta renesančních zámků třeba v Litomyšli, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Moravské Třebové a v Opočnu.

Česká architektura – baroko

Česká architektura pochopitelně prošla i takovým obdobím, jakým bylo baroko, a to se netýká pouze staveb samotných, ale i zahradní architektury. Dokazuje to Valdštejnský palác se zahradou. V rámci různých fází baroka můžete navštívit kostel sv. Václava ve Zvoli, Ditrichštejnský zámek v Mikulově, kostel sv. Mikuláše na Malé Straně a zámek v Mnichově Hradišti.

Česká architektura je skutečně dokonalá a úchvatná.

Další česká architektura

Ještě, než Vám představíme, jak vypadá novodobější česká architektura, měla by padnout zmínka také o ostatních architektonických směrech. I ty mají na území České republiky patřičné zástupce. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedené tabulky.

StylZnámá stavba
RokokoLetohrádek Bellarie
KlasicismusZámek Liběchov
EmpírHřbitovní kaple v Čimelicích
SeceseVršovická záložna
KubismusŠkodův palác v Praze
RondokubismusPalác Adria
Česká architektura podle jednotlivých slohů.

Česká architektura, to je také nepřehlédnutelný funkcionalismus, který můžete spatřit na mnoha místech České republiky. Dokazuje to Veletržní palác v Praze, Vila Tugendhat v Brně, Smíchovská synagoga, Krematorium v Brně nebo slavný Baťův mrakodrap ve Zlíně.

Novodobější česká architektura

Opodál pochopitelně nestojí ani postmoderní architektura v Česku, kterou tvoří řada slavných staveb. Je to třeba Národní technická knihovna v Praze, Corso Karlín, Společenské centrum UFFO v Trutnově, Kongresové centrum ve Zlíně nebo původní návrh budovy Národní knihovny na Letné. Česká architektura je skutečně pestrá, proto se určitě začtěte i do následujících otázek a odpovědí.

Kdy se začal objevovat český brutalismus?

Tento architektonický styl byl vyvozen z bruselského stylu někdy na konci 60. let minulého století.

Jak lze charakterizovat styl zvaný funkcionalismus?

Pojmenování tohoto architektonického stylu je do jisté míry vypovídající. Je to hlavně praktičnost, funkčnost a užitná hodnota.

Co je to rondokubismus?

Česká architektura v podání rondokubismu je primárně o oblých tvarech, jakými jsou kruhy a ovály. To vše postavené na kubistickém základě.

Jaký styl byl vlastní pro přelom 19. a 20. století?

Z architektonického pohledu to byla rozhodně secese, která se promítala nejenom do budov veřejného charakteru, ale také do soukromých vil, hotelů, divadel a průmyslových objektů.

Jaké jsou další zajímavé empírové stavby?

Kromě jedné uvedené v tabulce výše je to známý kostel sv. Kříže na Praze 1, kostel Vzkříšení Páně v Terezíně nebo Dům u Hybernů na Novém Městě.

Publikováno: 20. 12. 2020

Kategorie: Architektura

Autor: DominikDatel

Tagy: architektura | Baroko | česká architektura | funcionalismus | rokoko